Wyżeł włoski szorstkowłosy – urodzony pies rodzinny oraz aportujący

Słowem, który najlepiej opisuje wyżła włoskiego szorstkowłosego jest bez wątpienia “wytrzymałość”. Psy tej rasy są świetnymi myśliwymi, odpornymi na warunki środowiskowe. Cechują się optymistyczną średnią długością życia, uwielbiają długie oraz wymagające wędrówki, łatwo się uczą i uwielbiają pracę z człowiekiem. Są również wesołymi oraz przyjacielskimi członkami rodziny, kochają dzieci oraz dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Charakterystyka

Aktywność

Zapotrzebowanie na ruch

Inteligencja

Relacje z dziećmi

Długość życia

Relacje z kotami

Nadaje się do życia w mieszkaniu

Predyspozycje stróżujące

Predyspozycje obronne

 

Wyżeł włoski szorstkowłosy – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: duży
  • Wysokość w kłębie: 60-70 cm (psy), 58-65 cm (suki)
  • Masa ciała: 32-37 kg (psy), 28-30 kg (suki)
  • Sierść: sztywna, średniej długości; o umaszczeniu czysto białym, biało-brązowym, biało-pomarańczowym lub białym nakrapianym.
  • Długość życia: 12-14 lat

Wyżeł włoski szorstkowłosy – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Włochy
  • Klasyfikacja według FCI: grupa 7 (wyżły), sekcja 1 (wyżły kontynentalne), w typie gryfona.
  • Użytkowanie: wyżeł, podlega próbom pracy; pies myśliwski, aporter.
  • Ogólne wrażenie: pies muskularny, silny oraz wytrzymały, cechuje go dobre umięśnienie oraz mocna budowa ciała. Proporcje tułowia sprawiają, że zbliżony jest on do kwadratu, długość tułowia równa jest wysokości zwierzęcia w kłębie. Wysokość włoskiego wyżła szorstkowłosego odpowiada z kolei pięciu długości jego lędźwi. Pies omawianej rasy jest aktywny, energiczny, obdarzony umiejętnością szybkiego kłusu oraz dużą wytrzymałością. Jest również stosunkowo łatwy do ułożenia oraz bardzo towarzyski.
  • Głowa: o owalnej czaszce z wyraźnie zaznaczonym guzem potylicznym oraz kością ciemieniową i słabo widocznym stopem. Bruzda czołowa silnie widoczna. Nos duży oraz o ubarwieniu odpowiednim dla danego umaszczenia- brązowym lub różowym. Kufa prosta, o delikatnie kwadratowym kształcie. Długość kufy równa jest długości mózgowioczaszki. Uzębienie kompletne, o zgryzie nożycowym, szczęki mocne. Oczy duże, o barwie ochry. Uszy trójkątne, o zaokrąglonych czubkach.
  • Szyja: umięśniona, mocna.
  • Tułów: o prostych plecach, wypukłych i muskularnych lędźwiach, długim oraz szerokim zadzie o wyraźnym umięśnieniu. Klatka piersiowa o dobrze wysklepionych żebrach, głęboka oraz sięgająca do stawów łokciowych. Bruch lekko uniesiony.
  • Ogon: gruby u nasady, o horyzontalnym ułożeniu, może być również opadający.
  • Kończyny: równoległe względem siebie, odpowiednio kątowane, silne i muskularne.
  • Skóra: sucha, cieńsza w okolicy pachowej, pachwinowej, oraz na głowie; grubsza na pozostałych częściach ciała. Pigmentacja uzależniona od umaszczenia szaty.
  • Szata: pozbawiona podszerstka, o długości od 4 do 6 cm. Włos jest długi oraz sztywny w okolicy fafli, łuków brwiowych, wąsów oraz brody. Owłosienie krótsze na przednich kończynach oraz głowie. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje barwy: białą, białą z pomarańczowymi łatami lub kropkami, białą z brązowymi łatami, brązową deresz, pomarańczową deresz.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – charakter

Wyżły włoskie szorstkowłose to niezwykle inteligentne, wytrzymałe oraz chętne do pracy zwierzęta. Uwielbiają ruch, długie spacery oraz aktywność, w której nie mają sobie równych, czyli- oczywiście- aportowanie. Cechują się przyjaznym oraz towarzyskim usposobieniem, dużą dozą lojalności i przywiązania oraz czułym podejściem do dzieci. Potrzebują jednakże doświadczonego oraz stanowczego opiekuna, ponieważ są to psy nieco uparte oraz o skłonnościach zaburzeń lękowych w sytuacji, gdy ich socjalizacja nie przebiegnie prawidłowo. Zwykle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z kotami.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – długość życia

Średnia długość życia psa rasy wyżeł włoski szorstkowłosy to nawet 12-14 lat. Aby czas spędzony z naszym pupilem mógł być jak najdłuższy, należy zwrócić szczególną uwagę opiekę weterynaryjną zwierzęcia, regularne jego szczepienie, odrobaczanie oraz wykonywanie profilaktycznych badań pupila. Ważnym aspektem jest również komfort psychiczny czworonoga oraz pokrycie jego wszelkiego zapotrzebowania ruchowego oraz umysłowego.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – zdrowie

Wyżeł włoski szorstkowłosy jest zdrowym i wytrzymałym zwierzęciem, chociaż przejawia on predyspozycje do kilku schorzeń. Zaliczamy do nich:

  • Ataksję móżdżkową (CA)- dziedziczne schorzenie do którego dochodzi wyłącznie w przypadku, kiedy zarówno matka jak i ojciec miotu są obdarzeni wadliwym genem. Z tego powodu wszystkie hodowle powinny przeprowadzić testy na nosicielstwo wspomnianych genów, zanim zaplanują dany miot.
  • Dysplazja stawów biodrowych- w przypadku tego schorzenia również powinny zostać przeprowadzane badania rodziców szczeniaków w kierunku omawianego schorzenia.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – pielęgnacja

Na utrzymanie wyżła włoskiego szorstkowłosego składa się kilka bardzo ważnych składowych- jedną z nich jest oczywiście pielęgnacja. Opiera się ona na systematycznym trymowaniu psiego owłosienia (mniej więcej co pół roku lub co kwartał) oraz cotygodniowym szczotkowaniu sierści czworonoga. Ważne jest również kontrolowanie stanu uszu naszego pupila, czyszczenie zębów (przy użyciu szczoteczki lub stworzonych w tym celu mokrych chusteczek) oraz oczyszczenie gruczołów okołoodbytowych (oczywiście w razie potrzeby).

Wyżeł włoski szorstkowłosy – żywienie

Żywienie wyżła włoskiego szorstkowłosego – jak każdego przedstawiciela rodziny psowatych- powinno opierać się przede wszystkim na wysokiej zawartości wysokojakościowego mięsa w pożywieniu. Ponadto, dobry pokarm dla psa powinien być również źródłem witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz substancji chondroprotekcyjnych.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – szkolenie i wychowanie

Psy omawianej rasy są niezwykle wrażliwe i delikatne, dlatego najlepsze metody wychowawcze wyżła włoskiego szorstkowłosego będą bez wątpienia opierać się na pozytywnych bodźcach. Właściciel takiego zwierzęcia powinien być stanowczy, cierpliwy oraz łagodny. Musi on zapewniać psu wymaganą dawkę ruchu oraz długich i systematycznych spacerów. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednią socjalizację zwierzęcia, niezależnie od tego czy nabędziemy szczenię z hodowli, czy zdecydujemy się na dorosłego osobnika przeznaczonego do adopcji.

Wyżeł włoski szorstkowłosy jest użytkowany przed wszystkim jako pies myśliwski, świetnie aportuje oraz uwielbia długie oraz wymagające wędrówki. W sytuacji gdy jego właściciel nie zapewni mu adekwatnych sposobów rozładowania energii, taki pies może przejawiać takie probleemy jak nadpobudliwość, czy niszczenie mieszkania.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – szczeniaki i hodowla

Jeżeli interesują nas hodowlane szczeniaki omawianej rasy, należy upewnić się, że wybrana przez nad hodowla została zrzeszona w odpowiedniej sekcji kynologicznej oraz faktycznie oferuje zwierzęta rasowe. To ostatnie oznacza więc, że absolutnie nie mogą być to osobniki bez rodowodu, po rodzicach nieprzebadanych na schorzenia dziedzicznie występujące u tej rasy. To, ile kosztuje szczenię jest dobrym odzwierciedleniem kosztów, które włożył hodowca w uzyskanie danego miotu. Należy także zwrócić uwagę na warunki panujące w hodowli oraz indywidualne wrażenie, jakie sprawia na nas hodowca.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – cena

Cena hodowlanego szczenięcia rasy wyżeł włoski szorstkowłosy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt późniejszego utrzymania zwierzęcia, opieka weterynaryjna i wiele innych- absolutnie nie są to więc niskie kwoty. Należy być przygotowanym na nie przed podjęciem decyzji o zakupie nowego psa.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – historia rasy, ciekawostki

Wyżeł włoski szorstkowłosy jest bohaterem wielu kulturalnych dzieł sztuki. Wspomnienia o nim można znaleźć nie tylko w literaturze (takiej jak powieść “Le perfait chasseur” datowanej na rok 1683), ale również na wielu obrazach. Przykładem może być fresk autorstwa Andrea Mantegna, który powstał już w XV wieku i zdobił ściany siedziby włoskich książąt- pałacu w Mantui.

Inna nazwa wyżła włoskiego szorstkowłosego to “Spinone”– została ona stworzona w roku 1887, w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu “psa o szorstkim włosie”. Określenie to nadane zostało przez hrabiego de Ferrabone Delor i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Przodkowie dzisiejszego Spinone pierwotnie pochodzili z okolic Tyrolu, gdzie krzyżowani byli z wyżłami. Psy te wykorzystywano głównie podczas polowań na słonki oraz kaczki. Na przełomie XVII i XVIII wieku przetransportowano je do Francji, gdzie były z kolei krzyżowane były z psami gończymi.

Wyżeł włoski szorstkowłosy – dla kogo?

Wyżeł włoski jest idealnym przyjacielem dla Ciebie, jeżeli:

  • Szukasz psa energicznego i aktywnego
  • Szukasz psa rodzinnego
  • Szukasz psa wytrzymałego, cieszącego się dobrym zdrowiem
  • Szukasz psa o sierści łatwej do utrzymania
  • Wiesz, jak wygląda wychowanie oraz socjalizacja psa
5/5 - (1 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – wygląd i opis rasy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy – pies rodzinny czy myśliwski?
Gończy słowacki – urodzony łowca
Seter angielski – idealny pies myśliwski, wspaniały pies rodzinny
Podengo portugalski – pies na króliki oraz towarzysz rodziny
Charcik włoski, najmniejszy z chartów – opis rasy
Beagle harrier – aktywny pies rodzinny
Terier irlandzki – czerwony diabeł czy przebojowy pies rodzinny?
Appenzeller – pasterski pies rodzinny
Owczarek niemiecki – wszechstronny pies rodzinny
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *